loader image

The Barn Workshop – Nahrávání a mix

The Barn Workshop – Nahrávání a mix, se odehrává v prostorách nahrávacího studia The Barn, na adrese Strážiště 23, 411 45 Drahobuz. Workshop povede producent, zvukový inženýr a zároveň majitel studia The Barn, Dan Friml. Dan má za sebou bohatou kariéru v oblasti nahrávání a produkce jak v domácích, tak zahraničních studiích.

Workshop bude věnován nahrávání a mixu a bude rozdělen do dvou dní a tématických částí.

Dan Friml, producent, zvukový inženýr a majitel studia The Barn.

Workshop, den 1. – Nahrávání

A) Bubny (Live) – nazvučení krok za krokem, práce s bubeníkem, klíčové body na cestě ke zdárnému výsledku. Na místě bude profesionální bubenice Mirri Melcr (Vivaldianno, iMucha, Eliška Buociková, session hráčka a firemní hráčka Roland). Dan vás provede celým procesem nahrávání bubnů, od stavění soupravy, přes komunikaci s hráčem ve studiu, až po mix a postprodukci nahraných bicích stop.

B) Programování bubnů – základy kvalitního programingu, zákonitosti a nejčastější chyby. Rozdíl v práci se zvukem live a programovaných bubnů, metodika práce s bicím software tak, aby výsledek byl k nerozeznání od živě nahraných bubnů.

C) Kytara a baskytara – nazvučení krok za krokem, nahrávání, mix a post produkce. Vrstvení (layering) kytarových stop, vysvětlení frekvenčních pásem, ekvalizace a problematika kritických frekvencí, panorama, komprese, práce s mixbusem a mix kytarových stop.

Nahrávání zpěvů s Eliškou Buocikovou.

D) Zpěv – nazvučení, komprese, nejčastější chyby při náběru hlasu. Cílem bude osvětlit metodiku nahrávání zpěvů, která bývá často podceňovaná, práci s mikrofonem, dvojení a vrstvení zpěvů, kompresi a úpravu nahrávaného zpěvu již při samotném náběru.

E) Ostatní nástroje – syntezátory, perkuse, virtuální nástroje a podobně. Volné téma, výklad bude probíhat na základě dotazů ze strany účastníků workshopu a jejich specifických potřeb. Komprese, ekvalizace, způsob náběru, způsoby použití mikrofonů nebo jiných metod snímání zvuku.

Běžná scenerie při nahrávání bicích.

Workshop, den 2. – Mix

A) Nastavení konceptu projektu a celková vize. Strukturování, grouping, přehlednost a udržitelnost, aneb jak se z toho nezbláznit a pracovat rychle a efektivně a neztratit směr.

B) Úvod do práce s efekty, komprese a kdy je lepší přirozená dynamika. Jak nechat mix přirozeně „dýchat“, komprese vs. automatizace, ekvalizace, nejčastější chyby a mýty. Vysvětlíme si jak postavit efektový řetězec a čemu věnovat zvýšenou pozornost.

C) Bicí – editace, kvantizace, triggering, typy komprese a práce s efekty.

D) Baskytara a její úloha v mixu. Kvalitní bottom end je základem pro dobře znějící nahrávku. Dan vám ukáže jak na to a proč nahrávání baskytary opravdu nepodceňovat.

E) Kytarový speciál. Jak na mix kytar – panorama, komprese, ekvalizace, efektování. Kompletní kytarový slabikář od A do Z. Od čistých kytar až po hi-gain.

Mix session v The Barn.

F) Zpěvy – editace, umístění a role zpěvu v celkovém mixu v závislosti na žánru. Jak prosadit zpěv v nahrávce a nenarušit kompaktnost nahrávky. Angličtina versus čeština a přístup k nim.

G) Stereo spektrum a MONO kompatibilita. Nejčastější chyby a úskalí a proč je MONO důležité. Nezvládnutí, nebo opomíjení této tématiky je jedním z nejčastějších důvodů, proč mix prostě nehraje. Tady si na to pořádně posvítíme!

H) Summing a mix bus komprese. Co to znamená, proč to používat, co jsou nejčastější chyby a jak se jich vyvarovat. Další oblast, kde se toho dá opravdu hodně pokazit. Dan vám vysvětlí, co je to summing, metody jak na něj a co funguje nejlíp a jak na kompresi na mix busu.

I) O konceptu „Mix like there’s no mastering“.

Cena workshopu, podmínky a organizační detaily

Cena dvojdenního workshopu je 4000 Kč na osobu. V ceně je samotný workshop, nocleh přímo ve studiu a strava. Program začíná v sobotu v 10 hod a končí v neděli v odpoledních hodinách, podle programu. Účastníci se na místo dopraví vlastními silami.
Účastník uhradí registrační poplatek v plné výši převodem na účet, a to nejdéle do 5 dnů od výzvy k úhradě. Pokud tak neučiní, bude jeho místo postoupeno jinému zájemci.

Případné dotazy všeobecné povahy pište, prosím, do komentářů na této stránce, ať si je mohou přečíst i ostatní zájemci.

17 odpovědí na “The Barn Workshop – Nahrávání a mix”

   1. Ahoj, měl bych zájem se zůčastnit Vašeho workšopu, jen ted asi žádný není v plánu, budu to tu sledovat, nebo mi klidně napište kdyby jste si vzpoměli, děkuju vb

  1. Dobrý den, Lukáši. Ano, určitě budou další workshopy. Nejbližší je teď o víkendu 4.-5.února, kde se nám právě uvolnilo jedno místo. Je to narychlo, ale pokud bys měl zájem, napiš nám na e-mail.

 1. Zdravím Dane, chci se zeptat, kdy je aktuálně v plánu další termín Vašeho workshopu? Rádi bychom se společně s mým kolegou zúčastnili. Díky moc za odpověď.

  1. Ahoj Veroniko, samozřejmě, nemusíš hrát na žádný nástroj. Workshop je především pro všechny, kdo se chtějí naučit nahrávat doma a pochopit jak na to, aby to znělo co nejlíp.

  1. Dobrý den, Šárko, děkujeme za zprávu. Termíny máme, budeme Vás kontaktovat na emailové adrese, kterou jste zadala k tomuto komentáři. 🙂

 2. Dobrý den, rád bych se zůčastnil Vašeho workshopu, ted tu žádný nevidím, budu sledovat, ale klidně mi napište když si vzpomenete 🙂 Ď vb

 3. Dobrý den,
  rád bych se zůčastnil workshopu. Jakým způsobem se mohu přihlásit? Je možné někde zjistit dostupné termíny? Na Facebooku jsem si všiml, že jeden právě proběhl.
  O workshop by měl zájem i kolega (možná 2).

  Děkuji a přeji hezký den
  Václav Čermák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

The Barn Production s.r.o. © 2022