loader image

Jak si postavit a vybavit domácí nahrávací studio – Hračky na hraní #19

Tento díl Hraček na hraní opět vznikl na základě vašich přání a dotazů. Poradím vám v něm, jak si postavit a vybavit domácí nahrávací studio (home studio), na co si dát pozor a čemu věnovat zvýšenou pozornost. Tématem je opravdu domácí studio v pravém slova smyslu, tedy studio, které si budete stavět doma, ve svých obývácích, dětských pokojích, koupelnách, ložnicích a podobně. Odpovídá tomu i výběr vybavení, cílem není vybrat to nejlepší bez ohledu na cenu, ale spíš to nejlepší za cenu dosažitelnou i naprostým začátečníkům. Pro ty je i tento díl Hraček primárně určen.

Hračky na hraní #19 – Jak si postavit a vybavit domácí nahrávací studio

Tento seznam vybavení je přílohou k videu, najdete v něm výrobky, které jsem měl tu možnost sám vyzkoušet, nebo výrobky, které mi doporučili známí a přátelé, jejichž názoru si cením a považuji jej za bernou minci.

Focusrite Scarlett 2i2
Focusrite Scarlett 2i2

Focusrite Scarlett Solo, Focusrite Scarlett 2i2 – zvukové karty, neboli audio rozhraní, které nabízejí kompletní vybavenost s ohledem na potřeby malých domácích studií a cenovou dostupnost. Mikrofonní vstup, High Z (vysoko-impedanční nástrojový vstup), +48V phantom power a kvalitní preamp.
https://focusrite.com/en/usb-interfaces

Behringer Eurorack

Mixpulty Behringer Eurorack – výrobky firmy Behringer bych asi normálně nedoporučoval, ale jejich mini mixpulty ze série Eurorack, jsou s ohledem na cenu a vybavenost dobrou volbou.
https://www.behringer.com/

Kontroler MoCo | ESI

Kontroler MoCo | ESI – pokud potřebujete pouze ovládat hlasitost monitorů, přepínat mezi různými poslechy a do MONO módu, pak toto je kontroler přesně pro vás!
https://www.esi-audio.com/products/moco/

Kontroler Studio Logic SL Mixface

Kontroler Studio Logic SL Mixface – kontroler kterým dokážete ovládat i váš hudební software. Vhodný pro ty, kdo nemají rádi práci s myší.
https://www.studiologic-music.com/products/mixface/

Monitory Eris E3.5 BT | PreSonus

Monitory Eris E3.5 BT | PreSonus – velmi slušné low-budget monitory. Vhodné především pro naprosté začátečníky, kteří se teprve učí v oblasti hudební produkce chodit. Výhodou je možnost připojení přes bluetooth.
https://www.presonus.com/products/Eris-E35-BT

Mackie MR series

Monitory Mackie – legendární model monitorů Mackie HR824 je hlavním zdrojem poslechu v našem studiu a nedám na ně dopustit! Ale ani levnější řady monitorů od firmy Mackie nejsou k zahození. S řadou MR určitě nešlápnete vedle!
https://mackie.com/products/mr-series-studio-monitors

Koncový zesilovač Avantone Pro CLA-100 Studio Power Amplifier
Koncový zesilovač Avantone Pro CLA-100 Studio Power Amplifier

Koncový zesilovač Avantone Pro CLA-100 Studio Power Amplifier – koncový zesilovač pro případ, že máte raději pasivní monitory. Signature model legendárního producenta Chrise Lord-Algeho. 100 Wattů transparentního výkonu.
http://www.avantonepro.com/cla-100.php

MoPAD™ Studio Monitor Isolation Pads
MoPAD™ Studio Monitor Isolation Pads

MoPAD™ Studio Monitor Isolation Pads – další výrobek, který používáme v The Barn. Akustické podložky nejen, že odizolují vaše monitory od pracovního stolu, ale zároveň jimi můžete doladit úhel pro zaměření monitorů na vaše uši pro dokonalý poslech.
https://auralex.com/mopad/

Difuzory t.akustik Diffusor Manhattan GR eps set

Difuzory t.akustik Diffusor Manhattan GR eps set – doporučuji naistalovat difuzory na zeď před kterou máte instalované studiové monitory, a také na protější zeď, ke které sedíte zády. Pro menší místnosti je tato akustická úprava zcela zásadní, protože akustické podmínky v takových prostorách bývají za normálních okolností zcela nevhodné.
https://www.thomann.de/cz/the_t.akustik_diffusor_manhattan_gr_eps_set.htm

Akustické prvky Auralex LENRD® Bass Traps

Akustické prvky Auralex LENRD® Bass Traps – k vyladění kritických míst v rozích vaší místnosti. Po instalaci bývá většinou zlepšení poslechu naprosto zásadní.
https://auralex.com/lenrd-bass-traps/

Sluchátka zavřená Beyerdynamic DT 770 PRO

Sluchátka zavřená Beyerdynamic DT 770 PROSluchátka Beyerdynamic jsou dalším kusem vybavení, které používáme v The Barn. Jsou neoddělitelnou součástí jak při trackingu, tak při mixu a masteringu. Doporučuji!
https://europe.beyerdynamic.com/dt-770-pro.html

Sluchátka polootevřená Beyerdynamic DT 990 PRO

Sluchátka polootevřená Beyerdynamic DT 990 PRO – polootevřená verze. Jinak vše stejné jako u předchozího modelu.
https://europe.beyerdynamic.com/dt-990-pro-black.html

Mikrofon velkomembránový Rode NT1-A

Mikrofon velkomembránový Rode NT1-A – mikrofony RODE mám prostě rád. Za slušné peníze nabízejí špičkové parametry. V The Barn používáme lampový K2, kondenzátorové M5 a NT5. Nedám na ně dopustit!
http://www.rode.com/microphones/nt1-a

Mikrofon kondenzátorový Rode NT1000

Mikrofon kondenzátorový Rode NT1000 – zpěvový kondenzátorový mikrofon špičkové kvality.
http://www.rode.com/microphones/nt1000

Nástrojový kondenzátorový mikrofon Rode M5

Nástrojový kondenzátorový mikrofon Rode M5 – výborný kondenzátorový nástrojový mikrofon za velmi přijatelnou cenu. Nahrejete s ním všechno. Od činelů, přes trumpetu až třeba po kontrabas.
http://www.rode.com/microphones/m5

Nástrojový dynamický mikrofon Shure SM57

Nástrojový dynamický mikrofon Shure SM57 – totální klasika a můj kytarový mikrofon NO. 1! Skvělý je i na virbl, přechody, funguje i na zpěv. Prostě padesát sedmička!
https://www.shure.com/en-US/products/microphones/sm57

Reaper DAW – tenhle DAW napsal týpek, který přivedl na svět Napster. A napsal ho vážně skvěle! Lightweight program se vším, co má podobný program mít, s velmi intuitivním ovládáním. Skvělá je i možnost použití rozsáhlé knihovny skriptů.
https://www.reaper.fm/download.php

Cubase DAW – klasika. První DAW, který jsem používal. Vysoký standard si zachoval do dnes, ale moje srdce si už dávno získal Logic.
https://new.steinberg.net/cubase/

Filtr odrazů pro zpěvový mikrofon Marantz

Filtr odrazů pro zpěvový mikrofon Marantz – šikovný pomocník, který zabrání tomu, aby váš zpěv zněl jako z jeskyně. Dá se použít za určitých okolností i při náběru některých akustických nástrojů.
https://www.marantzpro.com/products/view/sound-shield

IR Loader Two Notes Torpedo Captor X
IR Loader Two Notes Torpedo Captor X

IR Loader Two Notes Torpedo Captor X – chcete nahrávat s lampovým zesilovačem, ale nemůžete použít hlasitý kytarový box? Tohle je řešení, navíc s reaktivní zátěží pro lampový konec vašeho zesilovače.
https://www.two-notes.com/en/torpedo-series/torpedo-captor-x/

A to je všechno. Doufám, že vám můj krátký nákupní seznam přijde vhod a třeba vám ušetří nějaký čas s hledáním a zkoušením. Klidně se podělte v komentářích o své zkušenosti, nebo zda vám můj shopping list k něčemu byl, zda jste díky němu třeba objevili nové věci které vás nadchly a nebo naopak třeba i zklamaly.
Mějte se! Dan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

The Barn Production s.r.o. © 2022